Volný pád

Volný pád je pohyb tělesa směrem dolů ve vakuu, tím tělesem můžete být i vy. Víte při jakých aktivitách zažijete kontrolovaný volný pád a kdo si to může vyzkoušet?

Co je to volný pád?

Volný pád je pohyb tělesa o určité hmotnosti, volně padajícího směrem dolů. Jedná se o fázi mezi nulovou počáteční rychlostí do absolutního zastavení, nebo minimálně ke zbrzdění volného pádu. Čím více jste vzdáleni od země, tím menší rychlost volného pádu dosáhnete. Nejvyšší rychlost dosáhnete během cca minutového volné pádu při tandemovém seskoku. Rychlost v tomto případě dosahuje až 200 km/h. 

Velké rychlosti se také dosahují při bungee jumpingu, rychlost volného pádu je závislá na výšce mostu nebo jeřábu. V České republice se skáče z nejvyššího mostu v Chomutově. Nejvyšší výška seskoku z jeřábu je 110 metrů. Velmi krátký volný pád můžete také zažít ve Větrném tunelu.

Volný pád můžete u nás zažít!

Skutečně je to tak, kontrolovaný volný pád si u nás můžete při různých aktivitách vyzkoušet. Nejdelší volný pád zažijete běheme tandemového seskoku. V době výskoku z letadla do otevření padáku, zažijete volný pád o rychlost přes 200km/h. Něco podobného zažijete během bungee jumpingu. Pro méně odvážné je tu větrný tunel, neboli simulátor volného pádu. Nicméně tento stav si můžete vyzkoušet i doma na trampolíně. 

Nevíte si rady s výběrem dárku?

Zavolejte nám a my vám poradíme vhodné alternativy. Nebo věnujte univerzální poukaz.