Mikuláš, čert, anděl

5. 12. 2021 18:56 Aktuality

Přijel k nám Mikuláš, čert a anděl na pekelném stroji. Kde se vzali a co nám přivezli? Jak udělat pro děti nezapomenutelného Mikuláše?

Mikuláš, čert, anděl

Přijel k nám Mikuláš, anděl a čert...

Přijel k vám Mikuláš, k nám dorazil rovnou na pekelném stroji s čertem a andělem. Dokonalý čertovský zážitek pro malé i velké hříšníky, netradiční příjezd, kouř a oheň, výrazy dětí k nezaplacení. Žádné velké strašení, ale hříchy si každý vyslechne a slíbí, že se polepší a pokud ne, tak si ho čert odnese :-) 

Kde se vzal Mikuláš?

Když se zeptáte, jak vypadá Mikuláš, většina malých dětí vám po popíše, jako starého pána v dlouhých šatech se špičatou čepicí a dlouhými bílými vousy. Kde se ale vzal svatý Mikuláš? Svatý Mikuláš žil někdy na přelomu 3. a 4. stolení na území dnešního Turecka. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným a jako ochránce utlačovaných. Po smrti svých rodičů údajně rozdal velkou část svého majetku potřebných. Podle legend připadná svátek sv. Mikuláše na den jeho úmrtí. 

Svatý Mikuláš patří mezi nejoblíbenější křesťanského světce. Přesto se tradice spojené s osobou národnostně i krajově liší a jsou velmi pestré. Jedno však mají společné – rozdávání dárků dětem. V USA se tato tradice postupně přetvořila ve fenomén Santy Clause, který ovšem dnes již naděluje dárky na Vánoce. Americký Santa Claus však již nemá atributy ani oděv českého Mikuláše. Zůstalo jen typické červeno-bílé oblečení.

Co přináší Mikuláš...

A co ten český Mikuláš? Sv. Mikuláš je u nás nejčastěji vyobrazován jako starší biskup s dlouhým šedivým nebo bílým vousem. Je oděn v červeném plášti, na hlavě má biskupsou mitru a v ruce biskupskou hůl. V předvečer svého svátku, tj. 5. prosince, se vydává v doprovodu čerta a anděla do ulic...

Andělé s Mikulášem roznášejí hodným dětem dárky v podobě sladkostí a ovoce, čerti se naopak mají postarat o  potrestání a postrašení zlobivých dětí. Místo ovoce a sladkostí dostanou brambory či uhlí, a ty nejzlobivější z nich hodí do svého špinavého pytle a odnesou do pekla...

Každý rok zaznamenáme pár objednávek poukazů od Mikuláše pro hodné děti. Velmi oblíbeným poukazem od Mikuláše je návštěva Továrny na čokoládu a větrný tunel. My to však řešíme tradičně, hodně ovoce a pár sladkostí. Pokud se vám článek líbí, sdílejte viz tlačítka níže.  

Pošlete tip svým blízkým Sdílejte tip na dokonalý zážitek!