Rosina klettersteig

13. 2. 2021 11:46

Ferrata Rosina v rakouské soutězce Silberkarklamm. Vertikální lezení s krásnými výhledy na peřeje a přechodem přes lanový most, určitě doporučujeme.

Rosina klettersteig

Via ferrata v soutěsce

Kousek od známé vesničky Ramsau s dominantou Dachsteinu, se nachází soutěska Silberkarklamm a právě tady najdete tři Via ferraty, ale ta nejkrásnější, je jednoznačně Rosina klettersteig. Připravte se na vertikální lezení s občasnou obtížností dosahující stupně D. Ferrata je poměrně krátká a i přes vyšší stupeň náročnosti, není tak náročná. Ono hodnocení Via ferrat je hodně sporné, nezohledňuje délku ferraty, hodnocení se udává dle nejobtížnějšího místa. Rosina je vedena kousek od vodopádu, vertikálně s nádhernými výhledy do soutěsky s peřejemi.

Jdeme na to

Nejprve se vydáme z parkoviště u vstupu do soutěsky Silberkarklamm, kde je nutné zaplatit malé vstupné. Následuje krátká procházka soutězkou, až dojdeme k místu s lanovým mostem nad rozbouřeným potokem. Pozor, cestou minete nástup na Hias klettersteig, ale tam nyní naše kroky nevedou.

Lanový most

Via ferrata Rosina začíná přechodem potoka přes lanový most. Za mostem strmě stoupáme zajištěnou cestou a rychle nabíráme výšku. Odtud se nám otevírají krásné výhledy na již zmíněný lanový most a rozbouřený potok. Stále vertikálně stoupáme téměř konstantní obtížností C/D s krátkými lehkými traverzy. S narůstající výškou se nám otevírají ještě krásnější výhledy skoro na celou soutěsku. Pokračujeme pořád strmě na horu, cca po 45 minutách, dojdeme na konec ferraty, krátké, ale krásné. 

Sestup nebo další ferrata?

Cesta dál pokračuje lesem a suťovým polem směrem k chatě Silberkar a k nástupu na krátkou sportovní ferratu Siega. Návrat k parkovišti pokračuje pěknou soutěskou s vodopádem, o kousek dál se nachází třetí ferrata Hias, pokud máte ještě dost sil, doporučujeme vyrazit i na poslední Via ferratu v soutěsce. 

Via ferrata Rosina je pro zkušenější, jelikož je poměrně krátká, neměla by dělat problém i méně fyzicky zdatným lezcům. Pokud jste začátečníci nebo mírně pokročilý, doporučujeme navštívit kurz Via ferraty Pastýřská stěna, kde si vyzkoušíte s instruktorem několik tras různých obtížností.

 

Pošlete tip svým blízkým Sdílejte tip na dokonalý zážitek!