Ferrata Bechyně

24. 1. 2021 14:36

Extrémně náročná Via ferrata Bechyně je nejtěžší zajištěnou cestou v České republice. Jak moc je náročná, jsme si sami vyzkoušeli, podívejte se na video z ferraty.

Ferrata Bechyně


Via Ferrata Bechyně je nejnáročnější ferratou v České republice, obtížnost je stanovena na pětičlenné rakouské stupnici náročnosti zajištěných cest stupněm E, tedy extrémně obtížná. Pokud použijete odsedku, obtížnost se výrazně sníží. Ferrata se nachází v Zářečí u Bechyně, po zaparkování auta se vydáte k nástupu ferraty, cca 20 minut viz mapa ve fotogalerii. Téměř celá trasa vede těsně nad řekou Lužnicí, spíše se jedná o traverz než o klasickou ferratu. Bez odsedky se připravte na náročnou silovou záležitost, pouze pro fyzicky zdatné jedince. Pod článkem najdete fotografie a hlavně video z Via ferraty.

Bechyňská ferrata začíná sestupem k řece...

Nejprve je nutné po zajištěné cestě sestoupit k řece. Další část ferraty je traverz nad řekou s minimem míst k odpočinku, na druhou stranu, ferrata v Bechyni je poměrně krátká, ale také bohužel jednosměrná. První část traverzu k lanovému mostu není tak náročná, to nejtěžší následuje za mostem. Na tomto místě máte dvě možnosti, vydat se po lanovém mostu, nebo pokračovat traverzem, obě cesty se opět setkávají na konci lanového mostu. Doporučujeme jednu trasu traverzem a na zpáteční cestě přes lanový most. Extrémní úsek ferraty vás čeká kousek za mostem, vytlačující skála vás donutí lézt tento úsek v záklonu, pak vás čeká lehká závěrečná část k lavičce, kde si můžete odpočinout.

Náročná cesta ke zvonečku...

Komu zbylo ještě dostatek sil, může se od lavičky vydat po převislém žebříku ke zvonečku, kde si zazvoníte a ohlásíte úspěšné zdolání ferraty. Jen mějte na mysli, že vás čeká ještě stejná cesta zpět a jelikož cesta sem, vzala hodně sil, bude pro vás návrat pravděpodobné náročnější, proto zvažte, zda se vydat ke zvonečku. Výhodou ferraty v Bechyni je, že se pohybujete kousek nad vodou, případný pád je pouze do vody a to se na této cestě, zvláště v nejtěžším úseku, občas stává. Je také otázka, zda na této ferratě používat po celé trase jištění, ale to je na zvážení každého lezce.

Ferrata Bechyně

Začátek trasy: Zářečí u Bechyně
Nástup k ferratě 20 minut
Ferrata oba směry cca 1,5 hodiny
Obtížnost E
Ferratu je možné absolvovat pouze s jištěním a hlavně ochrannou přilbou, doporučujeme přibalit odsedku.


Ferrata v Bechyni je pouze pro fyzicky zdatné jedince, pro nováčky je vhodná ferrata Hluboká nad Vltavou. Pro nováčky doporučujeme náš kurz Via ferrata na Pastýřské stěně v Děčíně nebo ferratě Vodní Brána u Semil. Instruktor vás naučí, jak se správně jistit a na co si dát pozor. Také vám doporučí vhodné vybavení.

Pošlete tip svým blízkým Sdílejte tip na dokonalý zážitek!